Materiały

Exploring Economics
Exploring Economics to platforma e-learningowa o otwartym dostępie, dotycząca ekonomii pluralistycznej. Tutaj możesz odkrywać i studiować różne teorie ekonomiczne, metody i tematy.

Wydawnictwo Heterodox
Celem naszej działalności wydawniczej jest rozszerzenie dotychczasowego spektrum debaty publicznej przez przeniesienie na polski grunt tradycji intelektualnych ekonomii heterodoksyjnej. Ekonomia, wbrew obiegowej opinii, nie jest nauką ścisłą i od jej zarania zawsze istniały różne, konkurujące ze sobą szkoły, dostarczające alternatywnych opisów zachodzących w świecie procesów gospodarczych. Zamierzamy publikować prace autorów polskich i zagranicznych, a także wznowienia klasycznych dzieł ekonomii heterodoksyjnej.

Fundacja Lipińskiego
Fundacja im. Edwarda Lipińskiego na rzecz promocji pluralizmu w naukach ekonomicznych powstała w 2019 r. Celem Fundacji jest kształtowanie etosu społecznego zaangażowania wśród ekonomistów i ekonomistek, upowszechnianie wiedzy o różnych szkołach w ekonomii oraz organizowanie wsparcia instytucjonalnego dla młodych naukowców zajmujących się heterodoksyjnymi programami badawczymi. Fundacja realizuje swoje cele przede wszystkim poprzez działalność wydawniczą, organizowanie i finansowanie seminariów, warsztatów i konferencji, a także wspomaganie projektów badawczych z zakresu ekonomii heterodoksyjnej.

Książka | Pomyśleć ekonomię od nowa
Publikacja dostarcza studentkom i studentom kontekstu, zestawiając główny nurt ekonomii z bardziej heterodoksyjnymi szkołami. Zbiega się to z celami działalności ruchu Rethinking Economics, który przekonuje, że adepci zyskują na kontakcie z całym spektrum koncepcji ekonomicznych, a nie tylko z panującym paradygmatem. Pomyśleć ekonomię od nowa. Główne nurty ekonomii heterodoksyjnej to dla wykładowczyń wspaniały podręcznik zapoznający studentów z całym wachlarzem teorii we współczesnej ekonomii. Będzie również przydatny i czytelny dla wszystkich zainteresowanych ekonomią i jej nurtami spoza akademii

Książka | Ekonomia obwarzanka
W tej bezkompromisowej, erudycyjnej, ale i optymistycznej książce Kate Raworth proponuje nie tyle zmianę w rozumieniu, czym ekonomia jest i czym mogłaby być, ale przedstawia konkretne rozwiązania jak zerwać z mitem konieczności ciągłego wzrostu PKB, jak zmienić system monetarny i fiskalny, i wreszcie: jak uczynić biznes wartościowym i pożytecznym dla ludzkości.

Książka | Nierówności po polsku
Celem książki jest dostarczenie Czytelnikowi przystępnie podanej wiedzy o nierównościach w Polsce. Chcemy ożywić i zmienić debatę publiczną na temat nierówności w Polsce – pokazać, że są one ważne, ile wynoszą, jakie są ich przyczyny oraz jak je zmniejszać i dlaczego warto. Będziemy rozprawiali się z różnymi mitami, które mocno ugruntowały się w naszej debacie publicznej: że nierówności są dobre dla wzrostu gospodarczego, nierówności w Polsce są umiarkowane, bogaci stają się bogaci wyłącznie dzięki własnej pracowitości, bieda to głównie efekt lenistwa, płaca minimalna zwiększa bezrobocie, a progresywne podatki są nieefektywne. I tak dalej.

O co chodzi w heterodoksji? | dr Adama Rogoda
Prezentacja dr Adama Rogody wprowadzająca do tematu ekonomii heterodoksyjnej. Dr Rogoda odwiedził nas 13.03.2025

dr hab. A. Czerniak | Rodzaje kapitalizmu
Prezentacja o "varieties of capitalism" (VoC) i "diversity of capitalism" (DoC) oraz kapitalizmie patchworkowym dr hab. Adama Czerniaka ze Szkoły Głównej Handlowej, który odwiedził nas 27.03.2025