Aktualności

Baner

O co chodzi w heterodoksji? | 2. spotkanie z dr Adamem Rogodą

03-04-2025

Koło Naukowe Ekonomii Heterodoksyjnej zaprasza na kolejne wydarzenie cyklu z dr Adamem Rogodą 🧡 Na poprzednim spotkaniu zastanawialiśmy się, czym tak w ogóle jest ekonomia heterodoksyjna oraz czym się różni od ekonomii „mainstreamowej”. Tym razem zajmiemy się historią myśli heterodoksyjnej oraz tym, jak ewoluowała wraz z rozwojem ekonomii. Zaczniemy od samych początków ekonomi w XVIII wieku, a skończymy na współczesności. Porozmawiamy o tym, kim byli pierwsi ekonomiści uważani za heterodoksyjnych oraz w jaki sposób krytykowali ówczesny „mainstream” 🧐 Dr Adam Rogoda wytłumaczy nam, w jaki sposób heterodoksja wpływała na główny nurt (i vice versa) w XIX i XX wieku oraz jakie lekcje z tego płyną. Nie mogłeś_aś być z nami na pierwszym spotkaniu? ✨ Nic nie szkodzi - możesz sprawdzić prezentację w sekcji "Materiały" na naszej stronie internetowej i wpaść na kolejne seminaria z cyklu 🧡 Wydarzenia są zaplanowane tak, by były zrozumiałe nawet bez obecności na poprzednim spotkaniu. 🔸 KIEDY? W czwartek, 10 kwietnia, o godz. 18:30 🔸 GDZIE? Sala B104, Wydział Nauk Ekonomicznych UW 🔸 DLA KOGO? Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób Dr Adam Rogoda jest adiunktem w Katedrze Teorii Ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Naukowo zainteresowany developmentalizmem, polityką przemysłową, w szczególności rolą państwa w procesach doganiania oraz problemami społeczno-gospodarczymi krajów Bliskiego Wschodu. Prywatnie miłośnik kolei i reforestacji. ------------------------------- ✨ Wydarzenie jest 2. spotkaniem z cyklu z dr Adamem Rogodą wprowadzającym do alternatywnych nurtów w ekonomii. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś_aś się, „o co chodzi w tej całej heterodoksji”, a nie udało Ci się znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi, serdecznie zapraszamy! Spotkania są otwarte dla wszystkich uczestników_czek, niezależnie od poziomu wcześniejszej wiedzy na temat ekonomii heterodoksyjnej. Trzecie spotkanie odbędzie się w maju - zaobserwuj nas, żeby nie przegapić!

Baner

KNEH_UW | Nierówności ekonomiczne a jakość powietrza

29-03-2025

Zapraszamy na kolejne spotkanie Koła Naukowego Ekonomii Heterodoksyjnej już w czwartek, 3 kwietnia 🧡 Gościni specjalna, dr hab. Anna Nicińska przedstawi nam badanie "Access to school and clean air: urban policies analysis for Warsaw", w którym przeanalizowano scenariusze polityk transportowych w oparciu o liczbowe zbiory big data. W kontekście tej pracy omówimy relacje między nierównościami ekonomicznymi a jakością powietrza na obszarach miejskich. 🤔 Jakie są między nimi zależności w Polsce i na świecie? Co mówią nam o zróżnicowaniu społeczności w dużych aglomeracjach? Jaki wpływ mają na nie polityki publiczne i zarządzanie finansami miasta? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć już podczas najbliższego spotkania KNEH-u 🧡 Do zobaczenia na WNE! 🔸 KIEDY? W czwartek, 3 kwietnia, o godz. 18:30 🔸 GDZIE? Sala B104, Wydział Nauk Ekonomicznych UW 🔸 DLA KOGO? Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób Dr hab. Anna Nicińska - absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, w 2011 roku uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych. Ukończyła czteroletnie studia magisterskie z socjologii w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendystka The Bekker Programme visiting London School of Economics and Political Sciences oraz Higher Education Scholarship for Excellent Young Scholars. Członkini Komitetu Sterującego European Health Policy Group (EHPG) i zewnętrzna współpracownica Ageing and Health Incentives Lab (AHIL). Koordynuje laboratorium E-Health and Public Policy w DELab UW.

Baner

Różne twarze kapitalizmu | Spotkanie z dr hab. Adamem Czerniakiem

19-03-2025

Kolejne spotkanie Koła Naukowego Ekonomii Heterodoksyjnej już w czwartek, 27 marca 🧡 Tym razem o różnych twarzach kapitalizmu porozmawiamy z Gościem Specjalnym - dr hab. Adamem Czerniakiem. Usłyszymy więcej o różnorodności kapitalizmu w Europie i na świecie - od różnic instytucjonalnych po geopolitycze. Czym różnią się "varieties of capitalism" i "diversity of capitalism" w dyskursie naukowym? Czym jest kapitalizm "patchworkowy"? Jaka jest geneza polskiej (i nie tylko) gospodarki rynkowej? 🤔 Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć już podczas najbliższego spotkania KNEH-u - do zobaczenia na WNE! 🔸 KIEDY? W czwartek, 27 marca, o godz. 18:30 🔸 GDZIE? Sala B104, Wydział Nauk Ekonomicznych UW 🔸 DLA KOGO? Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób dr hab. Adam Czerniak - Profesor SGH, Kierownik Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zastępca Prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości. Współtwórca i były dyrektor ds. badań w centrum analitycznym Polityka Insight. Autor publikacji naukowych z zakresu mieszkalnictwa, ekonomii oraz socjologii.

Baner

Czym jest heterodoksja? | dr Adam Rogoda

06-03-2025

Koło Naukowe Ekonomii Heterodoksyjnej zaprasza na kolejne czwartkowe wydarzenie! Ale chwila - co tak właściwie oznacza ekonomia heterodoksyjna i czym dokładnie się zajmuje? 🤔 Może stosuje zupełnie inne metody od tzw. „ekonomii mainstreamowej” albo podchodzi do gospodarki z bardziej społecznej perspektywy? Tego dowiemy się podczas najbliższego spotkania KNEH-u w czwartek, 13 marca, o godz. 18:30, które rozpocznie 3-częściowe seminarium z dr Adamem Rogodą, który od lat interesuje się ekonomią heterodoksyjną i wprowadza do uniwersyteckich sylabusów wiele kwestii z nią związanych. Dr Rogoda opowie nam o tym, czym u podstaw jest heterodoksja, jak odróżnić ją od innych nurtów oraz dlaczego tak rzadko uczy się jej na uniwersytetach. Kolejne spotkania w ramach seminarium odbędą się w kwietniu i maju (dokładne daty TBA) i dotyczyć będą, m. in. historii myśli ekonomicznej oraz studium przypadków, ale ich dokładną tematykę dopasujemy do preferencji uczestników_czek 🧡 Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś_aś się, „o co chodzi w tej całej heterodoksji,” jednak nie udało Ci się znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi, serdecznie zapraszamy! Spotkania są otwarte dla wszystkich uczestników_czek, niezależnie od poziomu wcześniejszej wiedzy na tema ekonomii heterodoksyjnej 🤩 Do zobaczenia 🧡 🔸 KIEDY? W czwartek, 13 marca, o godz. 18:30 🔸 GDZIE? Sala B104, Wydział Nauk Ekonomicznych UW 🔸 DLA KOGO? Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób Dr Adam Rogoda jest adiunktem w Katedrze Teorii Ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Naukowo zainteresowany developmentalizmem, polityką przemysłową, w szczególności rolą państwa w procesach doganiania oraz problemami społeczno-gospodarczymi krajów Bliskiego Wschodu. Prywatnie miłośnik kolei i reforestacji.

Baner

Nowy semestr w KNEH_UW | Spotkanie integracyjne

23-02-2025

Zaczynamy kolejny semestr w KNEH_UW 🧡 Przez ostatnie miesiące trochę zimowaliśmy, ale w semestr letni wkraczamy z nową energią i intensywnym planem działań. Tym chcemy podzielić się z Wami podczas spotkania integracyjnego w najbliższy czwartek, 27 lutego, od godz. 19:00 w Retrospekcji (ul. Bednarska 28/30). Dołącz do nas i: 🔸 poznaj plan spotkań i wydarzeń na najbliższe miesiące 🔸 dowiedz się, jak możesz zaangażować się w działalność Koła 🔸 spędź wieczór w miłym towarzystwie Do zobaczenia! PS Spotkanie jest otwarte dla wszystkich - nie tylko studentów_ek Uniwersytetu Warszawskiego 🧡

Baner

Wydarzenie "O utowarowieniu mieszkań"

10-01-2025

Kolejne spotkanie Koła Naukowego Ekonomii Heterodoksyjnej już w czwartek, 16 stycznia 🧡 Tym razem skupimy się na niezwykle istotnym temacie związanym z rynkiem mieszkań i jego rolą w dynamice współczesnego kapitalizmu. Naszym Gościem Specjalnym będzie dr hab. Mikołaj Lewicki, który opowie nam o utowarowieniu mieszkań oraz wpływie tego procesu na rynki finansowe. Podczas spotkania omówimy, jak mieszkania jako aktywa wpływają na akumulację kapitału oraz jakie są różnice w systemach mieszkaniowych. Zastanowimy się nad tym, dlaczego w Polsce nie występuje typowy rynek sfinansjalizowany, mimo że rząd prowadzi neoliberalną politykę mieszkaniową. Nasz Gość przybliży również pojęcia takie jak „moment finansjalizacyjny” oraz „uhipotecznienie” sektora bankowego, które mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia obecnych trendów. [LINK DO WYDARZENIA NA FB W BIO] Do zobaczenia 🧡 🔸 KIEDY? W czwartek, 16 stycznia, o godz. 18:30 🔸 GDZIE? Sala E, Wydział Nauk Ekonomicznych UW 🔸 DLA KOGO? Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób dr hab. Mikołaj Lewicki - adiunkt w Katedrze Socjologii Ekonomicznej i Spraw Publicznych Wydziału Socjologii UW. Jego zainteresowania naukowe obejmują socjologię gospodarczą i ekonomii, teorie i badania komunikacji, socjologię czasu, socjologię miasta. Autor książki “Społeczne życie hipoteki,” dotyczącej uwarunkowań, przebiegu oraz następstw transformacji ustrojowej w Europie Środkowej i Wschodniej (ze szczególnym uwzględnieniem Polski), w obszarze kredytów hipotecznych oraz zadłużenia gospodarstw domowych.